Częste rozwiązanie – przydomowe szambo

W naszym kraju ciągle często można spotkać przydomowe szamba. Mimo , iż rozwiązanie to jest oczywiście znacznie mniej wygodne niż posiadanie przyłącza do sieci kanalizacyjnej, to w sporej części polskich miejscowości nadal nie ma takich przyłączy bezpośrednich.

Właściciele domów, w których pobliżu nie znajdują się kolektory, czyli rury kanalizacyjne, do których można byłoby łatwo się podłączyć, muszą radzić sobie inaczej, gdyż podłączenie w takim przypadku jest co prawda możliwe, ale jest to trudne i zazwyczaj kosztuje naprawdę sporo. Dlatego szamba najczęściej stosowane są jako rozwiązania tymczasowe, na okres, póki przyłącze nie zostanie pociągnięte pod sam dom. Niektóre osoby również decydują się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, ale w naszym kraju nie jest to popularne rozwiązanie, choć być może zmieni się to z czasem.

Jeśli chodzi o szamba, to muszą one spełniać pewne warunki określone przez ustawę. Szambo nie może na przykład znajdować się na terenie będącym pod ochroną czy tam, gdzie istnieje ryzyko powodzi i zalewania wodami opadowymi, a to tylko niektóre z warunków. Ponadto trzeba podpisać umowę z przedsiębiorstwem wodociągowym i umówić się na cykliczne wywożenie ścieków – warto dostosować częstotliwość wybierania ścieków do wielkości szamba bądź odwrotnie. Trzeba też pamiętać między innymi o tym, że szambo musi być szczelne (można spotkać się z kontrolą tego ze strony urzędu miasta czy gminy).

Polecamy usługi geologiczne we Wrocławiu.

Możesz również polubić…