Instalacje z rur miedzianych czy plastikowych?

rur-miedzianych_2554675Budując nowy budynek lub wymieniając instalację, czy to kanalizacyjną, czy na przykład od centralnego ogrzewania, należy zastanowić się, czy lepiej zdecydować się na rury miedziane, czy plastikowe.

Z łatwością można stwierdzić, że większa część osób decyduje się na montaż rur miedzianych do instalacji ciepłowniczych, zaś rury plastikowe wykorzystuje się w kanalizacji. Rury miedziane z powodzeniem również do tego można byłoby wykorzystać, ale ponieważ są one kosztowne, a w tym przypadku można poprzestać na plastikowych, toteż właśnie takie rozwiązanie powszechnie się stosuje.

tasma montazowa

Taśma montażowa. [fot. Brada]

Rury plastikowe, prócz tego, że są tanie, to są również odporne. Nie ma w ich przypadku ryzyka powstania korozji, a przy tym są również odporne na powstawanie kamienia osadowego. Rury takie cechują się również wysoką elastycznością, są lekkie, a także łatwo i szybko się je montuje. Z łatwością można poradzić sobie z tym samodzielnie, bez pomocy hydraulika np. z pomocą taśmy montażowej.

Rury miedziane natomiast maja tę wyższość nad plastikowymi, że mają działanie przeciwgnilne, bakteriobójcze i grzybobójcze, więc ich zastosowanie jest znacznie bardziej higienicznym rozwiązaniem. Są także odporne na korozję, mogą przetrwać bardzo długi czas w stanie nienaruszonym. Są także odporne na powstawanie osadów z wody dzięki ich gładkiej powierzchni oraz dają duże możliwości łatwego montażu. Ich jedyna wada to stosunkowo wysoka cena, która powoduje, że nie są tak często wykorzystywane, jak rury plastikowe.

Może Ci się również spodoba