Czy warto decydować się na innowacje w budownictwie?

12948456893_1e036c05c5_zW budownictwie, jak w każdej innej dziedzinie, co jakiś czas pojawiają się pewne nowinki. Mogą to być na przykład nowe sposoby wyważania konstrukcji, montaż jakichś nowych elementów czy inne. Jednak nie w każdym przypadku warto się na nie decydować, a przyczyny tego są różne.

Przede wszystkim, jeśli jakaś technologia czy innego rodzaju nowe rozwiązanie nie jest jeszcze dobrze sprawdzone, eksperymentowanie może okazać się nietrafione i wówczas trzeba będzie ponieść tego koszty, które mogą być – w zależności od wielkości i rodzaju szkód – niemałe. W innych przypadkach, nawet jeśli nowa opcja jest naprawdę doskonała i warto ją ponad wszystko zastosować, wcale nie jest powiedziane, że w danym przypadku się to uda. Przeszkodą mogą być na przykład niedostatki wiedzy projektanta czy ekipy wykonawczej, przy czym oczywiście znacznie częściej problemy dotyczą ekip. Trudno się temu dziwić, ponieważ tyko te należące do najlepszych firm stale aktualizują swoją wiedzę, podejmują szkolenia tematyczne itp., zaś jeśli wykonawcą jest ekipa złożona z budowlańców-amatorów, raczej nie ma co od niej oczekiwać znajomości najnowszych technologii. Lepiej więc w takich przypadkach nie ryzykować.

Jeśli zaś techniczna nowinka koniecznie musi znaleźć się w ramach inwestycji, trzeba zatrudnić wykwalifikowanych ludzi, najlepiej ekipę, która posiada certyfikat danego producenta, bo tylko wtedy można liczyć na pomoc jego doradców i jest praktycznie pewne, że przedsięwzięcie się powiedzie. Jest to jednak oczywiście dość kosztowne.

Możesz również polubić…